Principal of the Year Winners

2011

  • Melodye Eldeen, Geyser Road Elementary School, Saratoga CSD
  • Leslie Whitcomb, New Lebanon Jr./Sr. High School, New Lebanon CSD
  • Donald Flynt, Shenendehowa High School, Shenendehowa CSD

2010

  • Fran Reinl, Glencliff Elementary School, Niskayuna CSD
  • Michelle VanDerLinden, Van Corlaer Elementary School, Schenectady CSD

2009

  • Dr. Candace Lobdell, Forts Ferry Elementary School, North Colonie CSD
  • Michael Kondratowicz, Schalmont Middle School, Schalmont CSD

2008

  • Kathleen Mrozak, Montessori Magnet School, Albany CSD
  • Helen Stuetzel, Ballston Spa Middle School, Ballston Spa CSD
  • Karen Urbanski, Rensselaer Middle School, Rensselaer CSD

2007

  • James Dillon, Lynnwood Elementary School, Guilderland CSD
  • Maureen VanDeusen, Ichabod Crane Middle School, Ichabod Crane CSD
  • James Leveskas, The Regional School at St. Casimir

2006

  • Sharon L. Lawrence, Poestenkill Elementary School, Averill Park CSD
  • John J. Sardos, Pleasant Valley Elementary School, Schenectady CSD

2005

  • Kimberly Young Wilkins, Albany City Schools
  • Thomas Perillo, Greater Amsterdam CSD

2004

  • Michael Dawkins, Rensselaer City Schools
  • Phil Grayber, Ballston Spa CSD
  • Maureen Gushlaw, Maywood School (BOCES)
  • Virginia Nyahay, Canajoharie CSD

2003

  • Regina Gapczynski, Greenwich Elementary School, Greenwich CSD
  • Jack Whipple, Guilderland High School, Guilderland CSD
  • Maureen VanDeusen, Ichabod Crane Middle School, Ichabod Crane CSD

2002

  • Noreen Brewer, Coxsackie Elementary School, Coxsackie CSD
  • Ralph DiMarino, Maple Hill High School, Schodack CSD
  • Sister Maureen Moffitt, Holy Spirit School

2001

  • JoAnn Morse, Greenville CSD
  • Anne Sterman, Scotia-Glenville CSD

2000

  • Edward Carangelo, Niskayuna CSD
  • Michael Purdy, Averill Park CSD

1999

  • Dorothy McDonald, Brown School
  • Michael Mugits, Schuylerville CSD

1998

  • James Jackson, North Colonie CSD
  • David Murphy, Bethlehem CSD

1997

  • Rachelle Salerno, Albany CSD
  • Joanne Sole, Galway CSD
  • Paul Tyler, Schenectady CSD

1996

  • Thomas Sands, Watervliet CSD
  • Terrance White, Albany CSD

1995

  • Donald Bowden, Canajoharie CSD
  • Andrew DeFeo, Ravena-Coeymans-Selkirk CSD
  • Ross Stagnitti, Schalmont CSD

1994

  • Eleanor Bartlett, Albany CSD
  • John Metallo, Fort Plain CSD
  • Michael Palma, Ballston Spa CSD

1993

  • Frederick Burdick, Bethlehem CSD
  • Charles Frey, St. Casimir’s School

1992

  • Sr. Carol Anne Porter, St. Patrick’s School
  • Neil Tebbano, Mohonasen CSD

1991

  • Theodore Gilkey, South Colonie CSD
  • Cheryl MacCulloch, Bethlehem CSD
  • Joseph Purcell, Guilderland CSD